وب سایت تخصصی معماری دیفال

دانستنی های معماری

ماهیت نور در معماری

نور صورتی از انرژی تشعشعی است که غالب موجودات زنده به صورت آگاهانه یا نا آگاهانه در برابر آن واکنش نشان می دهند و این نکته قابل ذکر است که ...

نور

کتاب حجم شناسی و ماکت سازی

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی حجم شناسی و ماکت سازی را جهت دانلود به صورت رایگان در اختیار دوستان قرار دهم. این کتاب جزء مجموعه کتاب های رشته نقشه ...

کتاب حجم شناسی و ماکت سازی

کتاب کاربرد رایانه در نقشه کشی معماری

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی کاربرد رایانه در نقشه کشی معماری را جهت دانلود به صورت رایگان در اختیار دوستان قرار دهم. این کتاب جزء مجموعه کتاب های رشته ...

کتاب کاربرد رایانه در نقشه کشی معماری

کتاب متره و برآورد

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی متره و برآورد را جهت دانلود به صورت رایگان در اختیار دوستان قرار دهم. این کتاب جزء مجموعه کتاب های رشته نقشه کشی معماری ...

بادگیر موتور سرمایشی قدیم

 ايران سرزمين شكوهمندی است كه در هر گوشه آن گنجی نهفته است و دستان پر توان و روح های خوش قريحه ی اهالی آن هر جايی هنری آفريده اند كه ...

بادگیر


ارسال شده توسط مصطفی نیک بخت در جولای - 25 - 2013 ۰ دیدگاه

ریچارد مه یر (ریچارد میر)، معمار آمریکایی (نیویورکی) ملقب به شوالیه سفید پست مدرنیسم در سال ۱۹۳۴ در شهر نیوجرسی متولد شد. وی در سال ۱۹۵۷ از دانشگاه معتبر کرنل در رشته معماری فارغ التحصیل شد. او پیش از تاسیس دفتر کار خود در نیو یورک در سال ۱۹۶۳ با مور- اوینگز- مریل ومارسل بروئر همکاری می کرد.

پس از کارهای کوتاه با شرکت های مختلف، معمار جوان توانست دفتر کار خود را در شهر نیویورک و در آپارتمان خود افتتاح کند. اولین پروژه خود را به عنوان یک معمار جوان با نمایش و طراحی، قطعه ای از خانه ای که برای پدر و مادر خود طراحی کرده بود آغاز کرد.

در سال ۱۹۶۹ به عضویت گروه پنج نیویورک  “New York Five” درآمد که به واسطه نمایشگاه ۱۹۶۹ در موزه هنر مدرن Modern Art به کسب برتری نائل شد. اعضای دیگر این گروه مایکل گریوز، پیتر آیزنمن ، چارلز گواتمی و جان هجداک بودند. تمامی طراحی های آنها عموماً خانه هایی از چوب بود که به روش لوکوربوزیه و سبک مدرن بین المللی International Modern   پیش از جنگ طراحی شده بوند.

بسیاری از کارهای اولیه مه یر، شامل خانه های مجللی بود سرشار از خط های هنری و معماری که طراحی های هندسی جسورانه داشتند. درکارهای او به کارگیری خطوط شکننده (ترد) و شیشه ای در کنار هم، همانند قرار گرفتن انسان در برابر طبیعت است در حالی که استفاده آنها به طور همزمان تفاوت شگرفی ایجاد می کند. ریشه و اصل این طراحی ها نه تنها چشم های قوی علاقمندان معماری بلکه منتقدان نیویورک را نیز به خاطر این حرکت جسورانه گرفتار سبک خود می کرد.

 در همه ساختمان ها خصوصاً طرح های مه یر برتری رنگ سفید کاملا غالب نمایش داده شده که به خلوص و بی نقصی این سبک کمک می کند. از همین رو گروه آنان به نام مستعار معماران سپید نامیده شدند. خانه های سفید مه یر٬ در زمینه ای از فضاهای سبز با لایه بندی های افقی وعمودی به چشم می خورد. مزیت کارهای مه یر از نظر اجتماعی این است که ساختمان های او٬ به سرعت قابل شناسایی است. وی در آفریدن تندیس در فضا نیز دستی چیره دارد.

 

اعضای گروه five خیلی زود از هم جدا شدند اما نمایشگاه به ماموریتهای بزرگتر بعدی هدایت شد که در مورد مه یر در تعدادی از موزه های معتبر همچون موزه هنر بالا: High Museum of Art  در آتلانتا – جورجیا (۱۹۸۳) و مرکز گتی  Getty Center  در لس آنجلس (۹۷-۱۹۸۴) به اوج خود رسید تا اینکه در انتهای قرن بیستم او تبدیل به یکی از موفق ترین معماران بین المللی شد.

در سال ۱۹۸۴ با دریافت جایزه بزرگ معماری Pritzger ، توانست به جوانترین معمار شایسته تبدیل شود. مه یر در آنجا گفت: " تشکر از خداوند به خاطر پدر و مادرم و ایمانی که به ما داده است." او همچنین مدال طلای AIA در سال ۱۹۹۷ و جایزه ( Brunner برای معمار جوان) را در سال ۱۹۷۶ دریافت نمود.

 

موزه بالا High Museum که بخشی از مرکز بین المللی هنر وودرو Woodrow Art Center است، شاید بارزترین نمونه دلگرمی و آرامش در ساختمانهای مه یر است. قابل توجه ترین قسمت، چشم انداز نیرومندی است که ایجاد شده، صفت” High ” ممکن است بیانگر حالتی معنوی باشد. مه یر اینگونه بر احساس ماورایی که نهفته در فرمهای معمارانه است تاکید می کند.

پنج عامل محوطه٬ برنامه، رفت و آمد (سیرکولاسیون)٬ ورودی و سازه است که در تحلیل معماری به او کمک می کند. ریچارد میر به خاطر معماری و طرح هایش در تمام جهان شناخته شده و قابل احترام است وی جوایز کمیسیون های ارشد در ایالات متحده و اروپا شامل: کاخ دادگستری، تالارهای شهر، موزه ها، خانه سازی و اقامتگاه های شخصی را دریافت نموده است. از آنجا که مایر تا به اوج شهرت رسیدن خود در ساحل غربی  کالیفرنیا بود، بسیاری از آموخته های  حرفه ای خود را توسط ساختمان هایی در نیویورک و انگلستان به نمایش گذاشته است.

ویژگی اصلی کارهای میر

 روزنه ی قرن بیستم از طریق طرح آزاد، نمای آزاد، جداسازی ساختار و دیواره ی بیرونی، اصول بنیادین حرکت مدرن، امکان جستجوی حجمی جدیدی را به وجود می آورد.

از دیدگاه مه یر طرح کلیدی است که اخیرا مورد غفلت قرار گرفته است. تصاویر دو بعدی، دربردارنده ی دستورالعمل هایی برای شی سه بعدی – یعنی ساختمان – است. در این هنگام است که ساختمان، گسترش می یابد.

زمانی که نما به تصویر کشیده می شود، طرح و برش درباره ی ایده های فضایی با معمار صحبت می کند. ولی طرح بیان اساسی و متقاعد کننده ی معماری است.

 

به اعتقاد او ساختمان ها باید بتوانند صحبت کنند. به کارگیری مجموعه عناصر خاص و درونی ثابت، طی سال ها کار این امکان را داده است که وی شیوه ی بیان تکاملی و منسجمی داشته باشد.

معماری مه یر، توجه به فضاست: البته فضایی دارای نظم و در نظر گرفتن نور، معیارهای انسانی و فرهنگ معماری: نه فضایی بی تناسب.

معماری، حیاتی و جاودان است. زیرا انسان را دربر می گیرد و فضا را توصیف می کند: فضایی که در آن حرکت و زندگی می کنیم .

ریچارد میر با حجم و سطح کار می کند، شکل ها را با نور تغییر داده و در ابعاد، نما، حرکت و سکون، تغییراتی به وجود می آورد.

 ارتباط بین فضای بیرون و درون و یک حس سیالیت در کارهای میر دیده می شود، او همیشه سعی می کند با قراردادن ساختمان سفید خودش در لند اسکیپ سبز، ساختمان هایش را به عنوان نگینی در دل طبیعت قرار دهد.

 

تعدادی از کارهای ریچارد مه یر:

۱- مرکز جی پل گتی در لس انجلس

۲- موزه ی هنر های بالا در آتلانتا جورجیا

۳- موزه ی بوردا

۴- موزه ی رادیو و تلویزیون در کالیفرنیا

۵- موزه ی هنرهای معاصر بارسلونا در اسپانیا ۹۵-۱۹۸۸

۶- خانه ی راکوفسکی در دالاس تگزاس

۷- مدرسه ی علوم دینی هارتفورد

۸- ساختمان فدرال و دادگاه ایالات متحده

۹- تالار شهر و کتابخانه ی مرکزی هاگو ی هلند ۹۵-۱۹۷۹

۱۰- موزه ی هنرهای تزئینی فرانکفورت ۱۹۸۵

۱۱- آتنیوم، هارمونی جدید در هند، ۷۹ – 1975

۱۲- میدان US و ساختمان فدرال در آریزونا، ۲۰۰۰- ۱۹۹۵

 

افتخارات کسب شده توسط ریچارد مه یر :

۱- دریافت مدال طلای سلطنتی در سال ۱۹۸۹ از موسسۀ سلطنتی معماران بریتانیا

۲- دریافت امتیاز ویژۀ Officier de l’Ordre des Arts et des Lettres در سال ۱۹۹۲ از دولت فرانسه

۳- دریافت جایزه معمار ارزشمند آلمان Deutscher Architekture Preis در سال ۱۹۹۳

۴- فرد منتخب آکادمی علوم و هنر آمریکا در سال ۱۹۹۵

۵- دریافت مدال طلای AIA در سال ۱۹۹۷ از موسسۀ معماری آمریکا

۶- دریافت جایزۀ Pritzker به خاطر بالاترین امتیاز در زمینۀ تفکر صحیح در معماری، در سال ۱۹۸۴

۷- انتخاب به عنوان معمار برتر برای طراحی ۱ میلیارد دلاری Getty Center در لس آنجلس- کالیفرنیا

۸- عضو هیئت داوران مسابقات مختلف

۹- تالیف کتاب ها و مقالات متعدد

۱۰- عضویت در هیئت مدیرۀ موزه کوپر Cooper Hewitt National Design Museum

۱۱- عضویت در آکادمی آمریکا American Academy در رم

۱۲- عضویت در آکادمی های هنر و علوم آمریکا، آکادمی معماری بلژیک و فرانسه، انجمن معماران آلمانی Bund Deutscher Architekten و آکادمی هنر و ادبیات آمریکا به واسطۀ دریافت جایزۀ Brunner در معماری در سال ۱۹۷۶

۱۳- دریافت نشان افتخار New York Chapter در سال ۱۹۸۰

۱۴- دریافت مدال طلا از Los Angeles Chapter در سال ۱۹۹۸

۱۵- دریافت۲۹ نشان افتخار AIA بین المللی

۱۶- دریافت ۵۳ جایزۀ طراحی AIA نیویورک

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید


  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

مطالب محبوب

پلان 4 طبقه

پلان مسکونی چهار طبقه با زیرزمین

در این پست تصمیم دارم پلان یک واحد مسکونی چهار ...

کتاب نقشه کشی معماری

کتاب نقشه کشی معماری

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی نقشه کشی معماری ...

مبانی هنرهای تجسمی

کتاب مبانی هنرهای تجسمی

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی مبانی هنرهای تجسمی ...

کتاب طراحی

کتاب طراحی (1)

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی طراحی (1) را ...

کتاب تاسیسات ساختمان

کتاب تاسیسات ساختمان

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی تاسیسات ساختمان را ...

حامیان