وب سایت تخصصی معماری دیفال

دانستنی های معماری

ماهیت نور در معماری

نور صورتی از انرژی تشعشعی است که غالب موجودات زنده به صورت آگاهانه یا نا آگاهانه در برابر آن واکنش نشان می دهند و این نکته قابل ذکر است که ...

نور

کتاب حجم شناسی و ماکت سازی

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی حجم شناسی و ماکت سازی را جهت دانلود به صورت رایگان در اختیار دوستان قرار دهم. این کتاب جزء مجموعه کتاب های رشته نقشه ...

کتاب حجم شناسی و ماکت سازی

کتاب کاربرد رایانه در نقشه کشی معماری

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی کاربرد رایانه در نقشه کشی معماری را جهت دانلود به صورت رایگان در اختیار دوستان قرار دهم. این کتاب جزء مجموعه کتاب های رشته ...

کتاب کاربرد رایانه در نقشه کشی معماری

کتاب متره و برآورد

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی متره و برآورد را جهت دانلود به صورت رایگان در اختیار دوستان قرار دهم. این کتاب جزء مجموعه کتاب های رشته نقشه کشی معماری ...

بادگیر موتور سرمایشی قدیم

 ايران سرزمين شكوهمندی است كه در هر گوشه آن گنجی نهفته است و دستان پر توان و روح های خوش قريحه ی اهالی آن هر جايی هنری آفريده اند كه ...

بادگیر


ارسال شده توسط مصطفی نیک بخت در سپتامبر - 11 - 2013 ۵ دیدگاه

سبک معماری معمار بزرگ لوکوربوزیه، سبک معماری مدرن متعالی است. ولی بهتر است قبلا توضیحاتی در رابطه با سبک کلی معماری مدرن داده شود. معماری مدرن که سبکی غالب و جهانگیر در قرن بیستم میلادی بوده، ریشه در تحولاتی دارد که خاستگاه آن شهر فلورانس در شمال ایتالیا، در حدود چهار صد سال پیش از ظهور معماری مدرن بوده است. ولی باید توجه داشت که معماری مدرن به صورت یک مکتب معماری با مبانی نظری مدون و ساختمان های ساخته شده بر اساس اندیشه مدرن، از اواخر قرن ۱۹ میلادی شکل گرفت. خاستگاه این معماری در شهر شیگاگو، و در اروپا شهرهای پاریس، برلین و وین بود. و همچنین قابل ذکر است که معماری مدرن، نقطه عطفی در تاریخ معماری غرب و یا به عبارت دیگر، در تاریخ معماری جهان بود، زیرا برای اولین بار، نگرش از سنت و تاریخ و گذشته، به عنوان منبع الهام معماری تغییر جهت داد و آینده و پیشرفت، به عنوان موضوع و هدف اصلی معماری مطرح شد.

معماران و نظریه پردازان مدرن سعی کردند، معماری را با علم، تکنولوژی و جهان در حال تحول همگون سازند. به هر حال اگر بخواهیم اعضای خانواده معماری مدرن را نام ببریم شامل سه دوره اصلی، معماری مدرن اولیه، معماری مدرن متعالی و معماری مدرن متاخر، خواهد بود که هر کدام از آنها نیز دارای زیر مجموعه هایی هستند. ولی همانطوری که قبلا اشاره شد، سبک معماری لوکوربوزیه ، معماری مدرن متعالی بود که به اختصار به شرح این نوع سبک می پردازیم.

معماری مدرن متعالی و یا به عبارتی اوج معماری مدرن در بین دو جنگ جهانی اول و دوم، یعنی عمدتا در دهه های ۲۰ و ۳۰ میلادی در اروپا و آمریکا مطرح بود. در دوره معماری مدرن اولیه، کماکان سبک های تاریخ گرایی، همچون نئوکلاسیک، رمانتیک و بالاخص التقاتی، به عنوان سبک های مهم و رایج در غرب، حائز اهمیت بودند. مانند مکتب شیگاگو، که بعد از یک دوره نسبتا کوتاه بیست ساله، در مقابل سبک های تاریخ گرایی نتوانست دوام بیاورد.

نهضت هنر نو نیز در اروپا بلا رقیب نبود و بسیاری از ساختمان های مهم، به سبک های مختلف تاریخی در اروپا، همچنان احداث می شد. ولی با پایان جنگ جهانی اول و نیاز شدید به ترمیم خرابی های جنگ و تولید انبوه ساختمان، گرایش به سمت معماری مدرن افزایش یافت. لذا استفاده از تکنولوژی روز، مصالح مدرن، پیش ساختگی، عملکرد گرایی و دوری از سبک های پر زرق و برق تاریخی، مورد توجه قرار گرفت. در این دوره معماری مدرن به عنوان تنها سبک مهم در غرب مطرح شد و دامنه نفوذ آن بصورت یک سبک جهانی، در اقصا نقاط گیتی گسترش یافت. یکی از موضوعات کلیدی و بسیار مهم در دوره مدرن متعالی، مسئله صنعت، تولیدات صنعتی و تکنولوژی بود. تمامی معماران صاحب نام، در این دوره به نوعی با مسئله تکنولوژی درگیر بودند و معماران دیگری مانند والتر گروپیوس و میس وندروهه، که همفکر با لوکوربوزیه بودند، سعی در قطع کردن وابستگی های معماری مدرن، به گذشته و تاریخ گرایی داشتند و به جای آن خواهان جایگزینی تکنولوژی و عملکرد، به عنوان منبع الهام معماری شدند. گروهی دیگر نیز مانند فرانک لوید رایت و آلوار آلتو خواهان استفاده از امکانات مدرن، برای رسیدن به یک معماری همگون با طبیعت بودند.

معمار بزرگ لوکوربوزیه، با توجه به اینکه در اواخر قرن نوزدهم که مصادف بود با تحولات سریع تکنولوژی، مخصوصا بتن که می توانست نقش بسیار مهمی در صنعت ساختمان سازی، داشته باشد توانست در طی فعالیت حرفه ای خود، استفاده از شاخص ترین مصالح ساختمانی مدرن، یعنی بتن را به نهایت زیبایی برساند و کارهای وی مورد تقلید جهانی قرار گرفت. لوکوربوزیه استفاده از تیرآهن و بتن و پیش ساختگی را، مسیر آینده معماری تلقی می نماید. وی عنوان می کند که برای پرهیز از انقلاب اجتماعی، باید با استفاده از تکنولوژی جدید، بصورت گسترده، برای اقشار مختلف جامعه خانه سازی کرد. وی سعی کرد توجه معماران و شهرسازان را از گذشته به سمت آینده معطوف کند. او ضمن تحسین آسمان خراش های شیگاگو و نیویورک، الگو قرار دادن آنها را برای سایر نقاط جهان معرفی کرد و معتقد است که تنها راه حل شهرهای آینده، بلند مرتبه سازی و پیش ساختگی است.

لوکوربوزیه شهرهای آینده را شهرهایی تجسم نمود که از آسمان خراش های عظیم و مرتفع تشکیل شده است. در هر یک از این آسمان خراش های چند عملکردی، حدود صد هزار نفر کار و زندگی خواهند کرد. در این ساختمان ها، آپارتمان های مسکونی، ادارات، فروشگاه ها، مدارس، مراکز تجمع و کلیه احتیاجات یک محله بسیار بزرگ فراهم است. ساکنان این مجتمع ها، از دود و سر و صدای ترافیک اتومبیل ها به دور هستند و به جای آن از آفتاب و دید و منظر زیبا استفاده می کنند.

بر اساس این نظریه، دو شهر مهم در دهه پنجاه میلادی، طراحی و اجرا شد. که یکی از این دو شهر چندیگار در هند بود که توسط خود لوکوربوزیه طراحی شد. طراحی این شهر به درخواست جواهر لعل نهرو، نخست وزیر وقت هند، صورت گرفت وی از لوکوربوزیه خواسته بود که شهری جدید با نگرش به سمت توسعه و آینده در پنجاب هند طراحی کند. برای طرح این شهر که چندیگار نام گرفت، لوکوربوزیه از جدیدترین ضوابط شهر سازی و معماری مدرن که عمدتا خود او مسئول تبیین آنها بود، استفاده کرد. یک مرکز اداری وسیع برای استقرار ساختمان های ایالتی و تعدادی محلات مسکونی در اطراف آن، به علاوه خیابان های عریض، پارک های وسیع و مغازه های بزرگ برای این شهر در نظر گرفته شد. لوکوربوزیه خود چند ساختمان مهم ایالتی، از جمله ساختمان های پارلمان و ساختمان دادگاه عالی را با بتن نمایان طراحی کرد. ساخت این شهر از سال ۱۹۵۲ آغاز شد. دومین شهری که توسط عقاید لوکوربوزیه طراحی شد، شهر برازیلیا، پایتخت برزیل بود که توسط لوچیو کوستا و اسکار نیمایر در سال ۱۹۵۷ طراحی شد. نیمایر خود با لوکوربوزیه، در طراحی ساختمان وزارت آموزش و پرورش برزیل در سال ۱۹۳۶ همکاری کرده بود.

همچنین ساختمان طراحی شده توسط نورمن فاستر، معمار سبک های – تک، به نام برج هزاره توکیو ۱۹۸۹ در ساحل شهر توکیو را می توان نمونه کاملی از برج های چند منظوره نظریه لوکوربوزیه تلقی کرد. لوکوربوزیه در سال ۱۹۲۶ آنچه را که به اعتقاد او « پنچ اصل معماری مدرن » بشمار می رفتند بیان کرد. تعبیرات او، تا حد زیادی منتج از ظهور بتن مسلح در ساختمان بود که از اواخر قرن نوزدهم آغاز شد. این نوع ساختمان و بخصوص کاربرد ستونهای بتنی برای نگهداری قطعات سقف و کف، امکانات جدیدی را برای تعریف فضا های یک بنا بوجود آورد. قطعات بتنی توانستند در روی پایه های بتنی خود کنسول شوند و به نمای آزاد بنا امکان دهند که از لایه های سبک متشکل از دیوارهای جدا کننده و پنجره ها تشکیل شوند. از اینجا بود که دیگر شکل بسته شدن و طرح فضا های داخلی توسط دیوارهای سنگین، باعث نمی شد که فضا ها محدود شوند و باعث شد که پلان آزاد در داخل بنا امکان پذیر گردد و فضا ها توانستند توسط تیغه های غیر باربر از همدیگر تفکیک گردند و طرح بتواند با نیازهای جامعه مطابقت کند.

این پنج اصل با توجه به نظریه لوکوربوزیه عبارتند از:

۱- ستون ها، ساختمان ها را از روی زمین بلند می کنند

۲- بام مسطح و باغ روی بام

۳- پلان آزاد

۴- پنجره های طویل و سرتاسری

۵- نمای آزاد، کف ها و دیوارها بصورت کنسول

لوکوربوزیه عقاید مطرح شده خود در مورد معماری مدرن را، در طرح ویلا ساووا، در پو آسی در شمال پاریس به نمایش گذارد. وی تکنولوژی به عنوان منبع الهام معماری مدرن و پنج اصل ساختمان مدرن را به صورتی هنرمندانه و شاعرانه و با توجه به عقیده قبلی خود که « خانه به عنوان ماشینی برای زندگی می باشد » را در این ماشین زیستی پیاده کرد. عملکرد این ساختمان، که همچون ماشینی بی آلایش، در وسط و مسلط بر محیط اطراف قرار گرفته، فراهم نمودن شرایط آسایش برای انسان است.

 

 

دسته بندی ها : all, مقالات نوشتاری

۵ دیدگاه به ثبت رسیده است .

 1. هادی گفت:

  سلام ممنون اسایت خوبتان

  • مصطفی نیک بخت گفت:

   سلام دوست عزیزم

   ممنونم از لطف شما

   موفق باشید

 2. میثم گفت:

  ممنونیم از راهنماییاتون اگه امکان داره در رابطه با رشته طراحی داخلی ک جدیدا ب هنرستان اومده هم بچه ها رو یاری کنید.مرسی

  • مصطفی نیک بخت گفت:

   سلام دوست عزیز

   دوست عزیز حتما در این مورد هم تلاش میکنیم تا مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم تا رضایت شما جلب شود

   موفق باشید

 3. سیل گفت:

  ممنون

دیدگاه خود را بنویسید


 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube

مطالب محبوب

پلان 4 طبقه

پلان مسکونی چهار طبقه با زیرزمین

در این پست تصمیم دارم پلان یک واحد مسکونی چهار ...

کتاب نقشه کشی معماری

کتاب نقشه کشی معماری

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی نقشه کشی معماری ...

مبانی هنرهای تجسمی

کتاب مبانی هنرهای تجسمی

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی مبانی هنرهای تجسمی ...

کتاب طراحی

کتاب طراحی (1)

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی طراحی (1) را ...

کتاب تاسیسات ساختمان

کتاب تاسیسات ساختمان

در این پست تصمیم دارم کتاب الکترونیکی تاسیسات ساختمان را ...

حامیان